,

Reşit (18 Yaşını Doldurmuş) Kişilere Vatandaşlık

Bulgaristan Doğumlu olan yada anne veya babadan en az birinin Bulgaristan doğumlu olma durumunda vatandaş olma, EGN ve doğum belgesi çıkartma, Bulgar Pasaportu alma için gerekli evraklar.
BULGARİSTAN DOĞUMLU OLANLAR İÇİN :

>Nüfus Kayıt Örneği
>İsim denklik
>Vekaletname – Eğer siz hiç Bulgaristana gelmeden adınıza işlemlerinizi yapmamızı tercih ederseniz
Yukarıda yazan belgelerin tümü apostil mührü ile tesdik edilmelidir.

BULGARİSTAN DOĞUMLU OLMAYANLAR İÇİN :

>Nüfus Kayıt Örneği
>Anne ve babanın isim denklik belgeleri
>Doğum kayıt Örneği (Formül A)
>Anne ve babanın evlilik belgesi – Eğer evlilikleri Bulgaristanda tanıtılmadı ise
>2 adet fotoğraf
>Vekaletname – Eğer siz hiç Bulgaristana gelmeden adınıza işlemlerinizi yapmamızı tercih ederseniz

Tüm bu vatandaşlık işlemleri evrak tercümelerinin Sofya’daki Dışişleri Bakanlığından onaylanması dahil toplam 10 – 30 gün arasında değişmektedir.Eğer Bulgaristan’da işiniz dolayısı ile bukadar süre kalma imkanınız yok ise evraklarınız ile beraber bize sizin adınıza gerekli mercilere evrak yatırma ve alma için vekalet göndermeniz yeterlidir bu vekalet sayesinde buradaki işlemleri siz hiç Bulgaristana gelmeden sizin yerinize yapabilmekteyiz

Bulgaristan’daki işlemler gerekli evraklar ve işlem süreleri belediyelere göre az da olsa değişmektedir.Sizlere daha doğru bilgi verebilmemiz için e-mail ile durumunuzu bize yazabilirsiniz veya telefon yolu ile durumunuzu anlatarak bizden daha detaylı net bilgiler alabilirsiniz.

2 cevaplar
 1. Erkan
  Erkan says:

  Merhaba,
  Annem ailesi ile 1976 yılında Bulgaristan’dan kaçak olarak Türkiye’ye göç etmişler. Ben 2012 de evlilik yaptım ve 2 oğlum var, sormak istediklerim;
  Nasıl Bulgaristan vatandaşı olabiliriz?

  Cevapla
  • Kadir
   Kadir says:

   Anneniz Türkiye’ye kaçak olarak geldiğinden dolayısı ile Bulgaristan vatandaşlığından çıkmamıştır. Anneniz Bulgaristan kimliğini aldıktan sonra direkt vatandaşlığa başvurabilirsiniz. Siz vatandaş olduktan sonra çocuklarınız içinde vatandaşlığa başvurup onlara da Vatandaşlık alabilirsiniz. Kendiniz vatandaş olduktan sonra eşiniz de evlilikten veya babalıktan Bulgaristan oturum izni alabilir.

   Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir